عرض مشاركة واحدة
قديم 26-10-2016, 12:39 AM   #4

ابو ليلى
عضو فعال





• الانـتـسـاب » Jul 2015
• رقـم العـضـويـة » 122775
• المشـــاركـات » 484
• الـدولـة » مصر(الاسكندرية)
• الـهـوايـة » سيلك رود+لغة برمجة sql
• اسـم الـسـيـرفـر » Private Server
• الـجـنـس » Male
• نقـاط التقييم » 10
ابو ليلى صـاعـد

ابو ليلى غير متواجد حالياً

977  



افتراضي رد: ممكن مساعدة عاوز اعمل Auto EquipMent



اقتباس:
المشاركة الأصلية كتبت بواسطة elmagico123 عفوا ,,, لايمكنك مشاهده الروابط لانك غير مسجل لدينا [ للتسجيل اضغط هنا ]
أتفضل هنا عفوا ,,, لايمكنك مشاهده الروابط لانك غير مسجل لدينا [ للتسجيل اضغط هنا ]

اما بالنسبة للينك الي محطوط للتحميل وممسوح اتفضل ادي الكواري الي هوا حاططها في التحميل
كود:
 USE [SRO_VT_SHARD]
GO
/****** Object:  StoredProcedure [dbo].[_ADD_AUTOEQUIP_GEAR]    Script Date: 11/30/2013 23:44:41 ******/
/*
 * Purpose: Add equipment to character
 * Auto check: Will auto detect character existence, race, gender, degree, current equipment.
 * Initial release: 2013/11/30
 * How to use:
 * -
 * USE [SRO_VT_SHARD]
 * GO
 * EXEC [_ADD_AUTOEQUIP_GEAR] '<character_name>', <plus>
 * -
 * Parameters:
 *   <character_name>: duh?
 *   <plus>: duh?
 *
 * Example: EXEC [_ADD_AUTOEQUIP_GEAR] 'Mulan', 12
 * Will give: 'Mulan' (+12 100% FB) weapon/shield, equipment, and accessories
 *
 * Notes:
 * - Feel free to change anything ;)
 * - I put Nova/Star (A_RARE) suffix as default. (@GearSuffix settings, CHANGE IT)
 *
 * Important stuff:
 * - Dependecies SP (make sure they are exist): _FN_ADD_INITIAL_EQUIP, _ADD_ITEM_EXTERN, _IsExistingCharName, _STRG_DEL_ITEM_NoTX
 * - This will put new equipment to equipment slots, even if they're empty.
 * - The character MUST wear a weapon and gear (just a weapon and 1 gear, no need complete set) (to trigger detection)
 * - Shield will automatically added if the character is using 1H weapon.
 *
 * -- Witchy (Mulan)
 *
 */
SET ANSI_NULLS OFF
GO
SET QUOTED_IDENTIFIER OFF
GO

-- Check if SP exist, if not, auto create the SP
IF NOT EXISTS (SELECT * FROM sys.objects WHERE type = 'P' AND name = '_ADD_AUTOEQUIP_GEAR')
	EXEC('CREATE PROCEDURE [dbo].[_ADD_AUTOEQUIP_GEAR] AS BEGIN SET NOCOUNT ON; END')
GO

ALTER PROCEDURE [dbo].[_ADD_AUTOEQUIP_GEAR]
	@CharName AS VARCHAR(64),
	@EQPlus AS TINYINT
AS	
	-- @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
	-- @@@ BEGIN: SETTINGS
	
	-- CHANGE THIS! -- CHANGE THIS! -- CHANGE THIS! (if needed)

	-- (Represent ITEM_CH_BOW_9_A_RARE), change as you need it
	DECLARE @GearSuffix VARCHAR(16) = 'C_RARE'

	-- @@@ END: SETTINGS
	-- @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

	SET NOCOUNT ON

	-- Check if character exist
	DECLARE	@isCharExist TINYINT = 0

	PRINT 'Validating Character...'
	EXEC @isCharExist = [_IsExistingCharName] @CharNameToCheck = @CharName
	IF (@isCharExist = 0)
	BEGIN
		RAISERROR('Character: %s does not exist. Sequence canceled!', 1, 16, @CharName)
		RETURN -1
	END

	-- Check character and account related information (In relation with SRO_VT_ACCOUNT)
	DECLARE @CharID INT = 0
	DECLARE @RefCharID INT = 0
	DECLARE @UserJID INT = 0
	DECLARE @GMLevel INT = 0
	DECLARE @AccountName VARCHAR(32) = ''

	-- Check if character assigned to Account ID
	PRINT 'Validating Account ID...'
	SELECT @CharID = CharID, @RefCharID = RefObjID FROM _Char WHERE CharName16 = @CharName
	SELECT @UserJID = UserJID FROM _User WHERE CharID = @CharID
	IF (@UserJID IS NULL OR @UserJID = 0)
	BEGIN
		RAISERROR('Account ID does not exist, or character: %s is not assigned to any user accounts. Sequence canceled!', 1, 16, @CharName)
		RETURN -2
	END

	-- Check character gender and race
	DECLARE @CharGender VARCHAR(1) = ''
	DECLARE @CharRace VARCHAR(2) = ''

	PRINT 'Validating race and gender...'
	SET @CharRace = CASE
		WHEN (@RefCharID BETWEEN 1907 AND 1919) OR (@RefCharID BETWEEN 1920 AND 1932) THEN 'CH'	-- Chinese (vSRO/BR110)
		WHEN (@RefCharID BETWEEN 14875 AND 14887) OR (@RefCharID BETWEEN 14888 AND 14900) THEN 'EU'	-- Euro (vSRO)
		WHEN (@RefCharID BETWEEN 14717 AND 14729) OR (@RefCharID BETWEEN 14730 AND 14742) THEN 'EU'	-- Euro (BR110)
		ELSE NULL END
	SET @CharGender = CASE
		WHEN (@RefCharID BETWEEN 1907 AND 1919) OR (@RefCharID BETWEEN 14875 AND 14887) OR (@RefCharID BETWEEN 14717 AND 14729) THEN 'M'
		WHEN (@RefCharID BETWEEN 1920 AND 1932) OR (@RefCharID BETWEEN 14888 AND 14900) OR (@RefCharID BETWEEN 14730 AND 14742) THEN 'W'
		ELSE NULL END
	PRINT 'Race code is: ' + @CharRace + ', gender code is: ' + @CharGender + '.'
	IF (@CharRace IS NULL OR @CharGender IS NULL)
	BEGIN
		RAISERROR('Invalid character race and gender info. Sequence canceled!', 1, 16, @CharName)
		RETURN -3
	END

	-- Check character level for item degree
	DECLARE @EQDegree VARCHAR(2) = ''
	DECLARE @CurLevel TINYINT = 0

	SET @CurLevel = CASE
		WHEN @CharRace = 'CH' THEN (SELECT CurLevel FROM _Char WHERE CharID = @CharID) + 1
		WHEN @CharRace = 'EU' THEN (SELECT TOP (1) [Level] FROM _CharSkillMastery WHERE CharID = @CharID ORDER BY [Level] DESC) + 1
		ELSE 0 END
	SET @EQDegree = CASE
		WHEN @CurLevel < 13 THEN '01'
		WHEN @CurLevel < 21 THEN '02'
		WHEN @CurLevel < 29 THEN '03'
		WHEN @CurLevel < 37 THEN '04'
		WHEN @CurLevel < 47 THEN '05'
		WHEN @CurLevel < 57 THEN '06'
		WHEN @CurLevel < 69 THEN '07'
		WHEN @CurLevel < 81 THEN '08'
		ELSE '09' END
	PRINT 'Character/Mastery Level: ' + CAST(@CurLevel AS VARCHAR(3)) + ', degree: ' + @EQDegree + '. (Level are current +1)'

	-- Setting up equipment
	-- Gears
	DECLARE @CodeNameHelm		VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @CodeNameMail		VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @CodeNameShoulder	VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @CodeNameGauntlet	VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @CodeNamePants		VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @CodeNameBoots		VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @RefHelmID		INT = 0
	DECLARE @RefMailID		INT = 0
	DECLARE @RefShoulderID		INT = 0
	DECLARE @RefGauntletID		INT = 0
	DECLARE @RefPantsID		INT = 0
	DECLARE @RefBootsID		INT = 0
	DECLARE @RefHelmLinkID		INT = 0
	DECLARE @RefMailLinkID		INT = 0
	DECLARE @RefShoulderLinkID	INT = 0
	DECLARE @RefGauntletLinkID	INT = 0
	DECLARE @RefPantsLinkID		INT = 0
	DECLARE @RefBootsLinkID		INT = 0

	-- Accessories
	DECLARE @CodeNameEarring	VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @CodeNameNecklace	VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @CodeNameRing		VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @RefEarringID		INT = 0
	DECLARE @RefNecklaceID		INT = 0
	DECLARE @RefRingID		INT = 0
	DECLARE @RefEarringLinkID	INT = 0
	DECLARE @RefNecklaceLinkID	INT = 0
	DECLARE @RefRingLinkID		INT = 0

	-- Weapon and Shield
	DECLARE @CodeNameWeapon		VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @CodeNameShield		VARCHAR(64) = ''
	DECLARE @RefWeaponID		INT = 0
	DECLARE @RefShieldID		INT = 0
	DECLARE @RefWeaponLinkID	INT = 0
	DECLARE @RefShieldLinkID	INT = 0

	-- Check for current equipped weapon/shield
	PRINT 'Validating equipped weapon...'
	DECLARE @OldWeaponID INT = (SELECT ItemID FROM _Inventory WHERE CharID = @CharID AND Slot ='6')
	IF (@OldWeaponID IS NULL OR @OldWeaponID = 0)
	BEGIN
		RAISERROR('Character: %s is not wearing any weapon. Sequence canceled!', 10, 1, @CharName)
		RETURN -4
	END
	DECLARE @RefOldWeaponID INT = (SELECT RefItemID FROM _Items WHERE ID64 = @OldWeaponID)
	DECLARE @WPClass VARCHAR(16) = ''
	SELECT @WPClass = 
		CASE
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 2 THEN 'SWORD'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 3 THEN 'BLADE'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 4 THEN 'SPEAR'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 5 THEN 'TBLADE'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 6 THEN 'BOW'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 7 THEN 'SWORD'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 8 THEN 'TSWORD'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 9 THEN 'AXE'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 10 THEN 'DARKSTAFF'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 11 THEN 'TSTAFF'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 12 THEN 'CROSSBOW'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 13 THEN 'DAGGER'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 14 THEN 'HARP'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND TypeID3 = 6 AND TypeID4 = 15 THEN 'STAFF'
		END
	FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND ID = @RefOldWeaponID ORDER BY TypeID4 ASC
	PRINT 'Weapon is: ' + @WPClass + '.'

	-- Set no shield by default, if the weapon used is 1H, then add shield automatically.
	PRINT 'Checking if character is using shield...'
	DECLARE @useShield TINYINT = 0
	IF (@WPClass = 'SWORD' OR @WPClass = 'BLADE' OR @WPClass = 'STAFF' OR @WPClass = 'DARKSTAFF')
	BEGIN
		PRINT '- 1H weapon is used, new shield will be added.'
		SET @useShield = 1
	END	

	-- Item codes (trailing codes are from itemSuffix settings above)
	PRINT 'Validating current gear...'
	DECLARE @OldGearID INT = (SELECT TOP (1) ItemID FROM _Inventory WHERE CharID = @CharID AND ItemID > 0 AND Slot BETWEEN 0 AND 5)
	IF (@OldGearID IS NULL OR @OldGearID = 0)
	BEGIN
		RAISERROR('Character: %s is not wearing any armor. Sequence canceled!', 10, 1, @CharName)
		RETURN -5
	END
	DECLARE @RefOldGearID INT = (SELECT RefItemID FROM _Items WHERE ID64 = @OldGearID)
	DECLARE @EQClass VARCHAR(10)
	SELECT @EQClass = 
		CASE
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND (TypeID3 = 1 OR TypeID3 = 9) THEN 'CLOTHES'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND (TypeID3 = 2 OR TypeID3 = 10) THEN 'LIGHT'
			WHEN TypeID1 = 3 AND TypeID2 = 1 AND (TypeID3 = 3 OR TypeID3 = 11) THEN 'HEAVY'
		END
	FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND ID = @RefOldGearID ORDER BY TypeID4 ASC
	PRINT 'Gear type is: ' + @EQClass + '.'

	PRINT 'Setting up item codenames...'
	-- Gears
	SET @CodeNameHelm	= 'ITEM_' + @CharRace + '_' + @CharGender + '_' + @EQClass + '_' + @EQDegree + '_HA_' + @GearSuffix
	SET @CodeNameMail	= 'ITEM_' + @CharRace + '_' + @CharGender + '_' + @EQClass + '_' + @EQDegree + '_BA_' + @GearSuffix
	SET @CodeNameShoulder	= 'ITEM_' + @CharRace + '_' + @CharGender + '_' + @EQClass + '_' + @EQDegree + '_SA_' + @GearSuffix
	SET @CodeNameGauntlet	= 'ITEM_' + @CharRace + '_' + @CharGender + '_' + @EQClass + '_' + @EQDegree + '_AA_' + @GearSuffix
	SET @CodeNamePants	= 'ITEM_' + @CharRace + '_' + @CharGender + '_' + @EQClass + '_' + @EQDegree + '_LA_' + @GearSuffix
	SET @CodeNameBoots	= 'ITEM_' + @CharRace + '_' + @CharGender + '_' + @EQClass + '_' + @EQDegree + '_FA_' + @GearSuffix

	-- Accessories
	SET @CodeNameEarring	= 'ITEM_' + @CharRace + '_EARRING_' + @EQDegree + '_' + @GearSuffix
	SET @CodeNameNecklace	= 'ITEM_' + @CharRace + '_NECKLACE_' + @EQDegree + '_' + @GearSuffix
	SET @CodeNameRing	= 'ITEM_' + @CharRace + '_RING_' + @EQDegree + '_' + @GearSuffix

	-- Weapon and Shield
	SET @CodeNameWeapon	= 'ITEM_' + @CharRace + '_' + @WPClass + '_' + @EQDegree + '_' + @GearSuffix
	SET @CodeNameShield	= 'ITEM_' + @CharRace + '_SHIELD_' + @EQDegree + '_' + @GearSuffix

	-- Get Reference ID and Link ID
	PRINT 'Getting item reference ID and link...'
	-- Gears
	SELECT @RefHelmID = ID, @RefHelmLinkID = link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameHelm
	SELECT @RefMailID = ID, @RefMailLinkID = link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameMail
	SELECT @RefShoulderID = ID, @RefShoulderLinkID = link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameShoulder
	SELECT @RefGauntletID = ID, @RefGauntletLinkID = link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameGauntlet
	SELECT @RefPantsID = ID, @RefPantsLinkID = link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNamePants
	SELECT @RefBootsID = ID, @RefBootsLinkID = link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameBoots

	-- Accessories
	SELECT @RefEarringID = ID, @RefEarringLinkID = link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameEarring
	SELECT @RefNecklaceID = ID, @RefNecklaceLinkID = link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameNecklace
	SELECT @RefRingID = ID, @RefRingLinkID = link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameRing

	-- Weapon and Shield
	SELECT @RefWeaponID = ID, @RefWeaponLinkID = Link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameWeapon
	SELECT @RefShieldID = ID, @RefShieldLinkID = Link FROM _RefObjCommon WHERE [Service] = 1 AND CodeName128 = @CodeNameShield

	IF (
		@RefHelmID IS NULL OR @RefHelmID = 0 OR 
		@RefMailID IS NULL OR @RefMailID = 0 OR 
		@RefShoulderID IS NULL OR @RefShoulderID = 0 OR 
		@RefGauntletID IS NULL OR @RefGauntletID = 0 OR 
		@RefPantsID IS NULL OR @RefPantsID = 0 OR 
		@RefBootsID IS NULL OR @RefBootsID = 0 OR 
		@RefEarringID IS NULL OR @RefEarringID = 0 OR 
		@RefNecklaceID IS NULL OR @RefNecklaceID = 0 OR 
		@RefRingID IS NULL OR @RefRingID = 0 OR
		@RefWeaponID IS NULL OR @RefWeaponID = 0 OR
		@RefShieldID IS NULL OR @RefShieldID = 0
	)
	BEGIN
		RAISERROR('Invalid item reference ID, check item codename (degree parameter or item suffix setting). Sequence canceled!', 1, 16)
		RETURN -6
	END
	IF (
		@RefHelmLinkID IS NULL OR @RefHelmLinkID = 0 OR 
		@RefMailLinkID IS NULL OR @RefMailLinkID = 0 OR 
		@RefShoulderLinkID IS NULL OR @RefShoulderLinkID = 0 OR 
		@RefGauntletLinkID IS NULL OR @RefGauntletLinkID = 0 OR 
		@RefPantsLinkID IS NULL OR @RefPantsLinkID = 0 OR 
		@RefBootsLinkID IS NULL OR @RefBootsLinkID = 0 OR 
		@RefEarringLinkID IS NULL OR @RefEarringLinkID = 0 OR 
		@RefNecklaceLinkID IS NULL OR @RefNecklaceLinkID = 0 OR 
		@RefRingLinkID IS NULL OR @RefRingLinkID = 0 OR 
		@RefWeaponLinkID IS NULL OR @RefWeaponLinkID = 0 OR 
		@RefShieldLinkID IS NULL OR @RefShieldLinkID = 0
	)
	BEGIN
		RAISERROR('Invalid link reference ID, check item codename (degree parameter or item suffix setting). Sequence canceled!', 1, 16)
		RETURN -7
	END

	-- Get durability for 'Data'
	PRINT 'Getting items durability information...'
	DECLARE @DuraHelm INT = (SELECT Dur_L FROM _RefObjItem WHERE ID = @RefHelmLinkID)
	DECLARE @DuraMail INT = (SELECT Dur_L FROM _RefObjItem WHERE ID = @RefMailLinkID)
	DECLARE @DuraShoulder INT = (SELECT Dur_L FROM _RefObjItem WHERE ID = @RefShoulderLinkID)
	DECLARE @DuraGauntlet INT = (SELECT Dur_L FROM _RefObjItem WHERE ID = @RefGauntletLinkID)
	DECLARE @DuraPants INT = (SELECT Dur_L FROM _RefObjItem WHERE ID = @RefPantsLinkID)
	DECLARE @DuraBoots INT = (SELECT Dur_L FROM _RefObjItem WHERE ID = @RefBootsLinkID)
	DECLARE @DuraWeapon INT = (SELECT Dur_L FROM _RefObjItem WHERE ID = @RefWeaponLinkID)
	DECLARE @DuraShield INT = (SELECT Dur_L FROM _RefObjItem WHERE ID = @RefShieldLinkID)

	-- Sequence begin
	BEGIN TRANSACTION

		-- Clear inventory (Just equipped items) ;)
		PRINT 'Removing equipped items...'
		DECLARE @TSlots INT = 0
		DECLARE @CharSlot INT = 0
		SELECT @TSlots = COUNT(Slot) from _Inventory WHERE CharID = @CharID
		WHILE @CharSlot <= @TSlots
		BEGIN
			IF (@CharSlot < 13)
			BEGIN
				EXEC [_STRG_DEL_ITEM_NoTX] 1, @CharID, @CharSlot
			END
			SET @CharSlot = @CharSlot + 1
		END

		-- Add new equipment to equipment slots
		PRINT 'Adding new items...'
		DECLARE @HelmItemID64 BIGINT = 0
		DECLARE @MailItemID64 BIGINT = 0
		DECLARE @ShoulderItemID64 BIGINT = 0
		DECLARE @GauntletItemID64 BIGINT = 0
		DECLARE @PantsItemID64 BIGINT = 0
		DECLARE @BootsItemID64 BIGINT = 0

		DECLARE @EarringItemID64 BIGINT = 0
		DECLARE @NecklaceItemID64 BIGINT = 0
		DECLARE @RingLItemID64 BIGINT = 0
		DECLARE @RingRItemID64 BIGINT = 0

		DECLARE @WeaponItemID64 BIGINT = 0
		DECLARE @ShieldItemID64 BIGINT = 0

		-- Helm
		EXEC @HelmItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 0, @RefHelmID, @DuraHelm
		IF (@HelmItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -8
		END
		PRINT '- Helm equipped.'

		-- Chest
		EXEC @MailItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 1, @RefMailID, @DuraMail
		IF (@MailItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -9
		END
		PRINT '- Chest equipped.'

		-- Shoulder
		EXEC @ShoulderItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 2, @RefShoulderID, @DuraShoulder
		IF (@ShoulderItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -10
		END
		PRINT '- Shoulder equipped.'

		-- Gauntlet
		EXEC @GauntletItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 3, @RefGauntletID, @DuraGauntlet
		IF (@GauntletItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -11
		END
		PRINT '- Gauntlet equipped.'

		-- Pants
		EXEC @PantsItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 4, @RefPantsID, @DuraPants
		IF (@PantsItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -12
		END
		PRINT '- Pants equipped.'

		-- Boots
		EXEC @BootsItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 5, @RefBootsID, @DuraBoots
		IF (@BootsItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -13
		END
		PRINT '- Boots equipped.'

		-- Earring
		EXEC @EarringItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 9, @RefEarringID, 0
		IF (@EarringItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -14
		END
		PRINT '- Earring equipped.'

		-- Necklace
		EXEC @NecklaceItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 10, @RefNecklaceID, 0
		IF (@NecklaceItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -15
		END
		PRINT '- Necklace equipped.'

		-- Left Ring
		EXEC @RingLItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 11, @RefRingID, 0
		IF (@RingLItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -16
		END
		PRINT '- Left Ring equipped.'

		-- Right Ring
		EXEC @RingRItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 12, @RefRingID, 0
		IF (@RingRItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -17
		END
		PRINT '- Right Ring equipped.'

		-- Weapon
		EXEC @WeaponItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 6, @RefWeaponID, @DuraWeapon
		IF (@WeaponItemID64 <= 0)
		BEGIN
			PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
			ROLLBACK TRANSACTION
			RETURN -18
		END
		PRINT '- Weapon equipped.'

		-- Shield
		IF (@useShield = 1)
		BEGIN
			EXEC @ShieldItemID64 = [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP] @CharID, 7, @RefShieldID, @DuraShield
			IF (@ShieldItemID64 <= 0)
			BEGIN
				PRINT 'Problem when executing [_FN_ADD_INITIAL_EQUIP], canceling sequence and rolling back data...'
				ROLLBACK TRANSACTION
				RETURN -19
			END
			PRINT '- Shield equipped.'
		END

		-- Make 100% and FB
		-- Gears
		PRINT 'Updating gear attributes to +' + CAST(@EQPlus AS VARCHAR(2)) + ' FB (Str/Int 7, Parry 60%, Durability 200%)'
		UPDATE _Items SET OptLevel = @EQPlus, Variance = 34359738336, MagParamNum = 4, MagParam1 = 30064771144, MagParam2 = 30064771150, MagParam3 = 858993459290, MagParam4 = 257698037898, MagParam5 = NULL, MagParam6 = NULL, MagParam7 = NULL, MagParam8 = NULL, MagParam9 = NULL, MagParam10 = NULL, MagParam11 = NULL, MagParam12 = NULL WHERE ID64 = @HelmItemID64 OR ID64 = @MailItemID64 OR ID64 = @ShoulderItemID64 OR ID64 = @GauntletItemID64 OR ID64 = @PantsItemID64 OR ID64 = @BootsItemID64
		PRINT '- Adding extra blue attributes to Chest: HP recovery/MP recovery 210%'
		UPDATE _Items SET MagParamNum = 5, MagParam5 = 901943132463 WHERE ID64 = @MailItemID64

		-- Accessories
		PRINT 'Updating accessory attributes to +' + CAST(@EQPlus AS VARCHAR(2)) + ' FB (Str/Int 7, Freeze 20%, Electric Shock 20%, Burn 20%, Poison 20%, Zombie 20%)'
		UPDATE _Items SET OptLevel = @EQPlus, Variance = 1073741823, MagParamNum = 7, MagParam1 = 30064771144, MagParam2 = 30064771150, MagParam3 = 85899346100, MagParam4 = 85899346094, MagParam5 = 85899346088, MagParam6 = 85899346106, MagParam7 = 85899346112, MagParam8 = NULL, MagParam9 = NULL, MagParam10 = NULL, MagParam11 = NULL, MagParam12 = NULL WHERE ID64 = @EarringItemID64 OR ID64 = @NecklaceItemID64 OR ID64 = @RingLItemID64 OR ID64 = @RingRItemID64
		PRINT '- Adding extra blue attributes to Earring: CombustionProbability 50% Reduce, SleepProbability 50% Reduce'
		UPDATE _Items SET MagParamNum = 9, MagParam8 = 214748365115, MagParam9 = 214748365139 WHERE ID64 = @EarringItemID64
		PRINT '- Adding extra blue attributes to Necklace: StunProbability 50% Reduce'
		UPDATE _Items SET MagParamNum = 8, MagParam8 = 47244640547 WHERE ID64 = @NecklaceItemID64
		PRINT '- Adding extra blue attributes to Rings: DiseaseProbability 25% Reduce, FearProbability 25% Reduce'
		UPDATE _Items SET MagParamNum = 9, MagParam8 = 107374182751, MagParam9 = 107374182727  WHERE ID64 = @RingLItemID64 OR ID64 = @RingRItemID64

		-- Weapon
		PRINT 'Updating weapon attributes to +' + CAST(@EQPlus AS VARCHAR(2)) + ' FB (Str/Int 7, Block 100, Attack Rate 60%, Durability 200%)'
		UPDATE _Items SET OptLevel = @EQPlus, Variance = 34359738336, MagParamNum = 5, MagParam1 = 30064771144, MagParam2 = 30064771150, MagParam3 = 858993459290, MagParam4 = 429496729714, MagParam5 = 257698037862, MagParam6 = NULL, MagParam7 = NULL, MagParam8 = NULL, MagParam9 = NULL, MagParam10 = NULL, MagParam11 = NULL, MagParam12 = NULL WHERE ID64 = @WeaponItemID64
		PRINT '- Adding extra blue attributes to Weapon: Critical 3'
		UPDATE _Items SET MagParamNum = 6, MagParam6 = 12884902155 WHERE ID64 = @WeaponItemID64

		-- Shield
		IF (@ShieldItemID64 IS NOT NULL AND @ShieldItemID64 > 0)
		BEGIN
			PRINT 'Updating shield attributes to +' + CAST(@EQPlus AS VARCHAR(2)) + ' FB (Str/Int 7, Critical 100, Durability 200%)'
			UPDATE _Items SET OptLevel = @EQPlus, Variance = 34359738336, MagParamNum = 4, MagParam1 = 30064771144, MagParam2 = 30064771150, MagParam3 = 858993459290, MagParam4 = 429496729726, MagParam5 = NULL, MagParam6 = NULL, MagParam7 = NULL, MagParam8 = NULL, MagParam9 = NULL, MagParam10 = NULL, MagParam11 = NULL, MagParam12 = NULL WHERE ID64 = @ShieldItemID64
		END

	COMMIT TRANSACTION
	PRINT 'Sequence complete.'

RETURN 1
-- EOF

اولا شكرا حضرتك تعبتك معاية
ثانيا فى جزء اانا مش فاهمو فين الاكواد اللى بيقول عليها عشان احطها فى الميديا
دة الجزء اللى نش فهمو